Strona korzysta z plików cookie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Wybierz swój język

Zastosowanie politury szelakowej w ILIFO Design.

Zastosowanie politury szelakowej w ILIFO Design.

 Plinty (obudowy) gramofonów są wykonywane w całości z drewna i pokrywane różnorodnymi naturalnymi fornirami. W ostatniej fazie, gotową plintę powleka się roztworem szelaku w procesie politurowania. Polega on na wielokrotnym nakładaniu cienkich warstw politury, za pomocą nasączonego nią tamponu (padu) bawełnianego.

Przeważnie nakładamy kilkadziesiąt warstw; ich ilość zależy od oczekiwanego efektu i wyglądu drewna. Główną cechą takiego wykończenia, jest nadanie niezrównanej głębi i wybarwienia powierzchni.

Politura, przez swoje właściwości,  wnika głęboko w strukturę forniru, uwypukla słoje i nadaje połysk.

 

Poniżej przedstawiamy najczęściej wykorzystywane odmiany szelaku. Od ich wyboru zależy ostateczny wygląd i zabarwienie drewna.

Szelak bielony, odwoskowiony.

Politura na jego bazie pozwala uzyskać twardą powłokę o wysokiej przeźroczystości. Jest dość trudna w aplikacji, ze względu na pozbawienie naturalnego wosku, ułatwiającego nakładanie.

shellac 01

 

Szelak lemon.

Przygotowana z niego politura daje delikatnie zabarwione powłoki, jest najczęściej wykorzystywana do jasnych gatunków drewna. Zawiera naturalny wosk, ułatwiający aplikację.

shellac 02

 

Szelak orange.

Politura z jego wykorzystaniem nadaje drewnu cieplejsze odcienie, można ją stosować, w zależności od potrzeb, do jasnych i ciemnych odmian drewna. Również zawiera naturalny wosk.

shellac 03

 

Szelak ruby.

Można z niego wykonać politurę o intensywnym zabarwieniu, która mocno przyciemnia powierzchnię. Także zawiera naturalny wosk.

shellac 04

 

Praktycznie żadna inna forma wykańczania powierzchni (lakiery, powłoki rozpuszczalnikowe, oleje) nie pozwala uzyskać takiej głębi rysunku drewna, jak robi to politura szelakowa.

Wysoką jakość politurowanych elementów, już przed wiekami docenili stolarze-politurnicy, stosując szelak na artystycznie wykonywanych meblach, działach sztuki czy instrumentach muzycznych.

turntable  03

Poza wysokimi walorami estetycznymi, politura utwardza powierzchnię drewna i nawet współcześnie, pomimo rozwoju technologicznego, jest uważana za niezwykle szlachetną i trwałą. Do dzisiaj jest wykorzystywana jako klasyczna technika konserwatorska, przy renowacji zabytków.

Warto podkreślić, że stosowany przez nas proces politurowania techniką tamponową jest wieloetapowy i bardzo czasochłonny. Wymaga doświadczenia i przestrzegania szeregu zasad, wypracowywanych przez pokolenia stolarzy. Cały cykl od przygotowania powierzchni drewna, jej impregnację, przez politurowanie wstępne, aż po końcowe, może trwać wiele tygodni.

  • Przykładowo, dla plint mających ok. 70 warstw politury, ten proces może trwać ok. 8 tygodni lub więcej, w zależności od gatunku drewna i oczekiwanego efektu. Najczęściej, czas potrzebny na wykonanie jednej plinty to ok. 2-3 miesiące.

Zastosowanie politury szelakowej na obudowach naszych gramofonów, podkreśla  całe piękno usłojenia zastosowanych fornirów, jednocześnie dając wytrzymałą powłokę. Warstwa ta, podlega naturalnym procesom starzenia, pokrywając się z czasem delikatną patyną, tak jak ma to miejsce w historycznych meblach czy dziełach sztuki.

turntable  02