Plinty w ILIFO Design - obudowy gramofonów pokryte naturalnym fornirem
Plinty powstające w naszej pracowni są, dosłownie, niepowtarzalne; nie ma dwóch takich samych egzemplarzy. Każde pokrycie fornirem, nawet z tego samego drzewa, będzie inne, inaczej usłojone i inaczej wybarwi je politura. Efekt końcowy jest wyjątkowy i urzekający, tak bardzo inny od bezdusznych produktów schodzących z taśm produkcyjnych.
Proces wykonania plint rozpoczyna się od odpowiedniego przycięcia drewna, tak by odpowiadało założeniom projektu. Drewno sosnowe, klejone warstwowo, zapewnia odpowiednią wytrzymałość i brak wypaczeń na dalszych etapach prac. Narożniki, poza klejeniem, są wzmocnione ukrytymi połączeniami kołkowymi.
Odpowiednio złożone ramy plint, są sezonowane przed przystąpieniem do dalszych prac.
Przed przyklejeniem forniru, powierzchnię drewna traktuje się heblem „drapakiem”, wykonując, tzw. canowanie. Zabiegiem tym tworzymy niewielkie bruzdy i rysy, które ułatwiają wnikanie i dobre przyleganie kleju pomiędzy drewnem a fornirem.
Surowe plinty podlegają oczyszczeniu, następnie ich powierzchnia jest gruntowana tzw. wodą klejową. Zapobiega to przedwczesnemu zasychaniu kleju podczas fornirowania i poprawia siłę jego wiązania.
W kolejnych etapach przygotowujemy odpowiednio dobrane liście forniru, którymi pokrywamy daną plintę.
Liście forniru przyklejamy przy użyciu tradycyjnego kleju stolarskiego, używanego w formie półpłynnej i dozowanego na gorąco. Ta metoda, choć pracochłonna, zapewnia znakomite połączenie klejonego materiału. Sam klej, bazuje wyłącznie na naturalnych składnikach - nie zawiera chemicznych dodatków.
Na zakończenie, po kilku turach szlifowania, plinty są gotowe do etapu wykończeniowego – politurowania, czyli nakładania wielu, bardzo cienkich, warstw politury szelakowej.