Strona korzysta z plików cookie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Wybierz swój język

Gramofon Dual 1218, fornir orzech amerykański, politura szelakowa

Gramofon DUAL 1218, fornir orzech amerykański, politura szelakowa

Gramofon DUAL 1218 - oryginalny, z wczesnych lat 70 XX wieku. W pełni sprawny, zamknięty w wyjątkowej drewnianej obudowie, wykończonej naturalnym fornirem z orzecha amerykańskiego i tradycyjną politurą szelakową.

Czytaj więcej...

Dual 1218 - gramofon z klasycznym napędem idlerowym, wyprodukowany około 1971 roku. Gramofon posiada drewnianą plintę (obudowę) pokrytą naturalnym fornirem z orzecha amerykańskiego. Całość jest wykończona ponad pięćdziesięcioma warstwami tradycyjnej politury szelakowej z tamponu ("french polish"). Wszystkie funkcje gramofonu działają prawidłowo. Można w nim zastosować trzpień zmieniacza płyt, tzw. szpindel - umożliwia on automatyczne odsłuchanie kilku płyt, jedna po drugiej (szpindel nie jest dołączony do zestawu).

Na życzenie możemy przygotować gramofon do użytku w USA (wymiana koła pasowego silnika i zmiana połączeń elektrycznych oraz przystosowanie silnika do napięcia elektrycznego 110-125 V, 60 Hz).

Gramofon jest po kompletnym przeglądzie i renowacji - stary smar został usunięty, cały mechanizm oczyszczony i ponownie nasmarowany. Wszystkie jego elementy zostały sprawdzone i poddane odpowiednim czynnościom serwisowym i kalibracji. Silnik jest po kompleksowym przeglądzie technicznym i smarowaniu - prawidłowo utrzymuje obroty. Smar w windzie ramienia został wymieniony na nowy, winda pracuje z prawidłowym oporem.

Gramofon jest sprawny, wszystkie funkcje działają prawidłowo. Dual 1218 - jest w pełni automatyczny: umożliwia start jedną dźwignią, po zakończeniu odtwarzania ramię samoczynnie wraca do pozycji wyjściowej. Start można również zainicjować ręcznie. Umożliwia odsłuch płyt winylowych z trzema prędkościami: 33 1/3, 45 i 78 obr./min. Ta ostatnia prędkość pozwala słuchać starszych płyt szelakowych (przy zastosowaniu odpowiedniej wkładki i igły). Dodatkowy przełącznik pozwala wybrać średnicę odtwarzanych płyt: 17, 25 i 30 cm (6.69”, 9.84” i 11.81”). Dodatkowo gramofon wyposażony jest w regulację "Anti-Skating" i "Pitch-Control" (precyzyjne dostosowanie obrotów talerza gramofonu)..

Całość działa poprawnie i oferuje kulturalny, przyjemny dźwięk. Zamontowana jest oryginalna, używana wkładka SHURE M75, typ D, z igłą sferyczną, w bardzo dobrym stanie (dane dotyczące wkładki i igły podane są na podstawie pomiarów elektrycznych i badań mikroskopowych). W headshell-u można zamontować wszystkie wkładki z mocowaniem 1/2 cala, o masie od 1 do 12 g (0.002 do 0.026 lb) - wliczając elementy mocujące.

Po zastosowaniu odpowiedniego elementu (tzw. szpindla) możliwe jest automatyczne odsłuchanie do 6 płyt - jedna po drugiej. Szpindel nie jest dołączony do gramofonu.

ZASTOSOWANA TECHNIKA WYKOŃCZENIOWA.

Drewniana plinta (obudowa) gramofonu została pokryta naturalnym fornirem z orzecha amerykańskiego i wykończona klasyczną techniką zdobienia drewna, tzn. politurą szelakową z tamponu (inna nazwa "french polish"). Na tej plincie fornir pokryto ponad pięćdziesięcioma warstwami politury szelakowej.
Jest to tradycyjna, manualna, technika stosowana od setek lat m.in. do zdobienia i zabezpieczania mebli drewnianych, instrumentów muzycznych, dzieł sztuki a także w konserwacji zabytków.
Politura szelakowa, jak żadna inna powłoka wykończeniowa, wspaniale wydobywa rysunek słoi drewna, nadaje mu piękną barwę i wnikając w strukturę włókien, niespotykaną głębię - taki efekt jest nieosiągalny przy innych technikach wykończenia powierzchni.

Upgrade:

– wymieniono okablowanie ramienia na licę miedzianą ("litz wire") w bawełnianym oplocie, 7 x 0,07 mm (7 x 0.002”),
– zastosowano nowe kable audio; interkonekt - wykonany na niskopojemnościowym przewodzie DK4 firmy Schulz-Kabel (Niemcy). Osobno poprowadzono przewody sygnałowe i masowe dla każdego kanału. Masa ramienia i gramofonu również prowadzona jest oddzielnie - ekranem kabla. Zamontowane zostały nowe wtyki RCA "Amphenol".
- wymieniono na nowe: przewód zasilający i kondensator przeciwzakłóceniowy w torze zasilana

Podstawowe dane techniczne – DUAL 1218

- Zasilanie: 110-125 V, 220-240 V; 50-60 Hz – w zależności od wyboru wymiennego koła pasowego silnika. Zwykle silnik jest wstępnie ustawiony na 220-240 V, 50 Hz,
- Silnik: silnik synchroniczny, 4-biegunowy, z elastycznym zawieszeniem,
- Układ napędowy: napęd idlerowy – przenoszenie napędu na talerz gramofonu za pomocą bardzo odpornego na zużycie, gumowego koła napinającego,
- Prędkości: 33 1/3, 45 i 78 obr./min,
- Zakres regulacji wysokości tonu "Pitch": 6% na wszystkich trzech prędkościach (ok. 1 półton muzyczny)
- Ramię: sztywne skrętnie aluminiowe, z 4-punktowym zawieszeniem żyroskopowym gimbal,
- Talerz gramofonu: antymagnetyczny; 2,1 kg (4.62 lb); średnica: 270 mm (10.63”),
- Wow and Flutter: < +/- 0,09% (DIN 45507),
- Rumble (DIN 45500), ważone: > 59 dB.

Wymiary i waga:

Wymiary: (Dł. x Szer. x Wys.): ok. 430 x 374 x 180 mm (ok. 16.92” x 14.72” x 7.08”)
Waga: ok. 10 kg (ok. 22.04 lb)

Zestaw zawiera:

- Gramofon Dual 1218 w plincie drewnianej pokrytej naturalnym fornirem z orzecha amerykańskiego, wykończonej klasyczną politurą szelakową - 1 szt.
- używana, oryginalna wkładka SHURE M75, typ D, z igłą sferyczną - 1 szt.
- nowa pokrywa przeciwkurzowa, nieoryginalna, z serii "Simply Cover" - 1 szt.
- adapter do singli - 1 szt.
- instrukcja obsługi Dual 1218 - 1 szt.

INFO:

w przypadku dostawy do USA, na życzenie, zapewniamy bezpłatne przystosowanie silnika gramofonu do napięcia elektrycznego 110-125V/60 Hz wraz z wymianą odpowiedniego koła pasowego silnika (to samo dotyczy pozostałych krajów, gdzie napięcie wynosi 110-125 V AC/60 Hz). W zestawie dołączymy także adapter do gniazdka elektrycznego (EU/US).

Uwaga:
- płyta winylowa widoczna na zdjęciach nie jest przedmiotem sprzedaży.
- proszę pamiętać, że kolory widoczne na zdjęciach zależą od indywidualnych ustawień monitora i mogą różnić się od rzeczywistych.