Strona korzysta z plików cookie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Wybierz swój język

Gramofon Dual 1216 HS43

Gramofon DUAL 1216, HS43

Gramofon DUAL 1216 ze wzmacniaczem Dual HS43 - wyprodukowany na początku lat 70-tych. Świetny dźwięk i oryginalny styl vintage. W pełni funkcjonalny.

Czytaj więcej...

Dual 1216 - z tradycyjnym napędem idlerowym, wyprodukowany ok. 1972 roku. Oferuje czysty, przyjemny dźwięk w połączeniu z klasycznym designem. Jest to wersja z oryginalnym wzmacniaczem DUAL HS43, z obudową wykończoną okleiną orzech włoski.
W zestawie znajduje się szpindel zmieniarki płyt - pozwala on na automatyczne odsłuchiwanie kilku płyt (max.6), jedna po drugiej.

Na życzenie możemy przygotować gramofon do użytku w USA (wymiana koła pasowego silnika i zmiana połączeń elektrycznych oraz przystosowanie silnika do napięcia elektrycznego 110 - 125 V, 60 Hz).

Gramofon jest po kompletnym przeglądzie i renowacji - stary smar został usunięty, cały mechanizm umyty i ponownie nasmarowany. Silnik jest po kompleksowym przeglądzie technicznym i smarowaniu - prawidłowo trzyma obroty. Smar windy ramienia został wymieniony na nowy - winda pracuje z odpowiednim oporem. Wymieniono na nowy kondensator w torze zasilania

Gramofon jest sprawny, wszystkie funkcje działają prawidłowo. Dual 1216 - jest w pełni automatyczny: umożliwia start jedną dźwignią, po zakończeniu odtwarzania ramię samoczynnie wraca do pozycji wyjściowej. Start można również zainicjować ręcznie. Umożliwia odsłuch płyt winylowych z trzema prędkościami: 33 1/3, 45 i 78 obr./min. Ta ostatnia prędkość pozwala słuchać starszych płyt szelakowych (przy zastosowaniu odpowiedniej wkładki). Odpowiedni przełącznik pozwala wybrać średnicę odtwarzanych płyt winylowych: 17, 25 i 30 cm (6,69”, 9,84” i 11,81”).

Dodatkowo gramofon wyposażony jest w funkcje "Anti-Skating" i "Pitch-Control" (precyzyjna regulacja obrotów talerza gramofonu).

Zamontowano oryginalną, używaną wkładkę SHURE M75 Type D, z używaną igłą sferyczną. W headshell-u można zamontować wszystkie wkładki z mocowaniem 1/2 cala, o masie od 1 do 8 g (0,002 do 0,017 lb) - wliczając elementy mocujące. Wkładka i igła są w bardzo dobrym stanie technicznym - dane o wkładce i igle podajemy na podstawie wykonanych pomiarów elektrycznych i mikroskopowych.

Po zastosowaniu odpowiedniego elementu (tzw. szpindla) możliwe jest automatyczne odsłuchanie do 6 płyt - jedna po drugiej. Szpindel jest dołączony do gramofonu.
Headshell posiada regulację wysokości - przydatną przy automatycznym odsłuchu kilku płyt ze szpindlem (regulacja Single/Multi).

Upgrade:

- wymieniono stare okablowanie ramienia na nową licę miedzianą w bawełnianym oplocie 7 x 0,07 mm (7 x 0,002”),
- wymieniono na nowe: kondensator przeciwzakłóceniowy w torze zasilania

Gramofon nie posiada oryginalnej pokrywy przeciwkurzowej, oferowany zamiennik (z serii "Simple Cover") jest widoczny na zdjęciach.

Podstawowe dane techniczne – DUAL 1216

- Zasilanie: 110 - 117 V, 220 - 240 V; 50 - 60 Hz – w zależności od wyboru wymiennego koła pasowego silnika. Zwykle jest wstępnie ustawiony na 220 woltów, 50 Hz,
- Silnik: 4-polowy, asynchroniczny, z elastycznym zawieszeniem,
- Układ napędowy: napęd idlerowy – przenoszenie na talerz gramofonu za pomocą bardzo odpornego na zużycie, gumowego koła napinającego,
- Prędkości: 33 1/3, 45 i 78 obr./min,
- Regulacja "Pitch": +/- 6% na wszystkich trzech prędkościach (ok. 1 półton muzyczny)
- Ramię: sztywne skrętnie, aluminiowe ramię rurowe, łożyskowanie ramienia: pionowe - łożyska igiełkowe, poziome - podwójne, precyzyjne łożyska kulkowe,
- Talerz gramofonu: antymagnetyczny; 1,4 kg (3,2 lb); średnica: 270 mm (10,63”),
- Wow and Flutter < +/- 0,15% (DIN 45507),
- Dudnienie (DIN 45500), ważone: > 55 dB.

Wzmacniacz Dual HS43:

Wzmacniacz przeszedł pełny przegląd serwisowy. Wszystkie funkcje działają zgodnie z przeznaczeniem. Wymieniono na nowe niektóre elementy (kondensatory, tranzystory), które z racji wieku nie trzymały odpowiednich parametrów. Wyregulowano prąd spoczynkowy stopnia końcowego. Zamontowano nowy przewód zasilania. Potencjometry zostały wyczyszczone i działają poprawnie.
Wyczyszczono oraz odświeżono obudowę i jej okleinę - posiada normalne ślady użytkowania, w tym nieliczne, drobne ryski, plamki i zadrapania - widoczne na foto.
Szczegóły techniczne zawarte są w dołączonej instrukcji serwisowej. Dodatkowo, poza odsłuchem gramofonu, można do wzmacniacza podłączyć zewnętrzne źródła audio (Tape/Aux - gniazda 5DIN) lub PC - po zastosowaniu odpowiedniego adaptera.
Obudowa i pokrętła mają normalne ślady użytkowania - niewielkie ryski i zadrapania. Ponadto w w tylnej części obudowy jest mały ślad po dawnym sklejeniu - widoczne na foto. Pokrywa jest nowa, nieoryginalna, z serii "Simple Cover". Wzmacniacz posiada sprawne wyjście słuchawkowe.

Wymiary i waga:

Wymiary: ok. 430 x 375 x 185 mm (16,93” x 14,76” x 7,28”)
Waga netto: ok. 10,5 kg (23.15 lb)

Zestaw zawiera:

- gramofon Dual 1216 ze wzmacniaczem DUAL HS43 oraz pokrywą przeciwkurzową z serii "Simple Cover" - 1 szt.
- używana wkładka SHURE M75 Type D, z oryginalną igłą sferyczną - 1 szt.
- szpindel zmieniarki płyt - 1 szt.
- adapter do singli - 1 szt.
- instrukcja serwisowa HS43 - 1 szt.
- instrukcja obsługi Dual 1216 - 1 szt.

INFO: Gramofon nie posiada oryginalnej pokrywy przeciwkurzowej; oferowany w zestawie zamiennik (z serii "Simple Cover") jest widoczny na zdjęciach.

INFO: W przypadku dostawy do USA zapewniamy bezpłatną adaptację silnika gramofonu do napięcia elektrycznego 110-125V/60 Hz, wraz z wymianą odpowiedniego pulleya silnika (to samo dotyczy innych krajów gdzie w sieci elektrycznej panuje napięcie 110-125V AC/60 Hz).
Dołączymy także do zestawu przejściówkę do gniazdka elektrycznego (EU/USA).

Related Articles